Council Members

Professional and Scientific Council Members July 2016 - June 2017 

Elected Council Officers

Name

Office

Department

Representation

Term

Photo

Clayton Johnson

President

Engineering Administration

All Staff

7/2016 to
6/2017

Jessica Bell

President-Elect

Natural Resource Ecology and Management

All Staff

7/2016 to
6/2017

Tera Lawson Past President School of Education All Staff

7/2016 to
6/2017

 

 

Melissa Gruhn

Secretary/Treasurer

Chemistry

College of Liberal Arts and  Sciences

7/2016 to
6/2017

Ben Green

Vice President
University Community Relations

Information Technology Services

Information Technology Services

7/2016 to
6/2017

Samone York

Vice President
Equity and Inclusion

Animal Science

College of Agriculture and
Life Sciences

7/2016 to
6/2017

Jordan Bates

Vice President
University Planning and Budget

Internal Audit

President's Office

7/2016 to
6/2017

 

Academic Affairs (27 Council Seats)

Name

Committee

Department

Representation

Term

Photo

Chelsey Aisenbrey Representation Senior Vice President & Provost Senior Vice President & Provost 7/2016 to 6/2019
Teresa Albertson Communications Liberal Arts and Sciences Administration College of Liberal Arts and Sciences 7/2015 to 6/2018
Tonia Baxter Professional Development Chemical & Biological Engineering College of Engineering 7/2016 to
6/2019
Bethany Burdt Policies and Procedures Human Development and Family Studies College of Human Sciences 7/2015 to 6/2018
Malinda Cooper Awards Design Administration College of Design 7/2015 to 6/2018
Ryan Drollette Compensation and Benefits Extension To Agriculture-Extension

College of Agriculture
and Life Sciences

7/2016 to 6/2019
Aaron FultzPolicies and ProceduresHuman Development & Family StudiesCollege of Human Sciences3/2017 to 6/2017

Glen Galvin

Policies and Procedures

Virtual Reality Applications Center

Research and Economic Development

10/2011 to
6/2018

Ben Green

Communications

Information Technology Services

Information Technology Services

7/2016 to
6/2019

Melissa Gruhn

Representation

Chemistry

College of Liberal Arts and Sciences

8/2012 to
6/2018

Jim Harken Professional Development, Chair Cooperative Extension Field Program Extension and Outreach 7/2015 to 6/2018
Charles (Jeff) Hartwig Representation Animal Science College of Agriculture and Life Sciences 7/2016 to 6/2019
Chris Johnsen Professional Development Extension Distribution Extension and Outreach 7/2016 to 6/2019
Erin Kalkwarf Compensation and Benefits Veterinary Diagnostic Laboratory College of Veterinary
Medicine
7/2015 to 6/2018

Kevin Lazard

Communications

Information Technology Services

College of Veterinary
Medicine

7/2016 to
6/2019

Jason McLatchie

Peer Advocacy

Library

Library

7/2013 to
6/2019

Sara Morris-Benavides Peer Advocacy Ames Laboratory Ames Laboratory 3/2016 to 6/2019
Stacy Renfro Representation, Chair Center for Statistics and Applications in Forensic Science College of Engineering 11/2011 to
6/2017 *

Lisa Rodgers

Compensation and Benefits

 

Ames Laboratory

Ames Laboratory

7/2011 to
6/2017 *

Gowrishankar (Shankar) Srinivasan Professional Development Center for Industrial Research and Service College of Engineering 7/2016 to
6/2019
Katie Thorson Peer Advocacy Food Science & Human Nutrition - AGLS College of Agriculture and Life Sciences 7/2016 to
6/2019
Nick Van Berkum

Peer Advocacy, Chair

Sociology - CALS College of Business 7/2015 to 6/2018

Lynn Wellnitz

Awards

Lab Animal Resources

Research and Economic Development

7/2014 to 6/2017

Amy WardCommunications, ChairCenter for Excellence in
Learning and Teaching
Information Technology Services10/2016 to 7/2017

Jamie Wilson

Professional Development

College of Human Sciences

College of Agriculture
and Life Sciences

10/2016 to 7/2017

Barb Wollan

Communications

Human Sciences Extension and Outreach

Extension and Outreach

7/2014 to 6/2017

Samone York

Peer Advocacy

Animal Science

College of Agriculture
and Life Sciences

7/2015 to 6/2018

 

Business and Finance (5 Council Seats)

Name Committee Department

Representation

Term Photo

Kristi Dillon

Professional Development

Receivables Office

Business and Finance

7/2014 to
6/2017

Nancy Gebhart

Compensation and Benefits

University Museums

Business and Finance

7/2016 to
6/2019

Glen "Butch" HansenAwardsTransportation ServicesBusiness and Finance7/2015 to
6/2018

Matthew Speicher

Awards

Facilities Planning and Management

Business and Finance

7/2016 to
6/2019

Joy Stroud

Policies and Procedures

Facilities Planning and Management

Business and Finance

7/2016 to
6/2019

 

 

President's Office (3 Council Seats)

Name Committee Department

Representation

Term Photo

Jordan Bates

Professional Development

Internal Audit

President's Office

6/2015 to
6/2017

 
Jacob Cummings Awards Equal Opportunity Office President's Office 6/2016 to 7/2017

Whitney Grote

Policies and Procedures Human Resources President's Office 8/2016 to
6/2019

 

Student Affairs (5 Council Seats)

Name

Committee

Department

Representation

Term

Photo

Kara Berg Awards, Chair Records and Registration Student Affairs 6/2016 to
6/2019
Ryan Barbauld Compensation and Benefits Admissions Student Affairs 2/2017 to 6/2017
Brittney Rutherford Communications Dining Services Student Affairs 7/2016 to 6/2019
Katy LeichsenringCommunicationsAdmissionsStudent Affairs9/2016 to
6/2017
Katy Leichsenring

James Studley

Compensation and Benefits, Chair

Dining Services

Student Affairs

7/2014 to
6/2017

       


* P&S Council by-laws limit representatives to two consecutive elected terms on the Council. Asterisks indicate current Council members who will not be eligible for re-election at the end of their current terms. Former Council members can run again after sitting out one election.

Need a substitute for a Council meeting? The Representation Committee maintains a list of P&S Staff willing to attend Council meetings when elected representatives are unable to attend.