CYtation Award Recipient Archive

2018 Council CYtation Award Recipients

2018 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

2018 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award Recipient

    2018 Professional and Scientific Council CYtation Team Award Recipients

    4-H PRODUCT TEAM

    • Mike Anderson, Extension Program Specialist IV, 4-H Youth Development
    • Clark Colby, Extension Program Specialist III, 4-H Youth Development
    • Bonnie Dalager, Extension Program Specialist II, 4-H Youth Development
    • Pete Evans, Senior Lecturer, Industrial Design
    • Nicole Hanson, Extension Program Specialist III, 4-H Youth Development
    • Maya Hayslett, Extension Program Specialist III, Extension and Outreach
    • Haley Jones, Extension Program Specialist II, 4-H Youth Development
    • Laura Liechty, Extension Program Specialist III, 4-H Youth Development
    • Sara Nelson, Postdoc Research Associate, School of Education
    • Amy Powell, Extension Program Specialist III, Animal Science

    ISSO STUDENT ADVISING TEAM
    International Students and Scholars Office (ISSO)

    • Jessica Fincham, Program Coordinator I, ISSO
    • Ashley Huth, Program Coordinator III, ISSO
    • Elliot Uhl, Program Coordinator I, ISSO
    • Teresa Witcher, Program Coordinator I, ISSO
    • Kat Worley, Program Coordinator I, ISSO

    LAS SUMMER ORIENTATION PROGRAM
    Liberal Arts & Sciences (LAS)

    • Autumn Cartagena, Academic Adviser IV, LAS Student Academic Srv.
    • Suzanne Harle, Academic Adviser III, LAS Student Academic Srv.

    ONEAPP IMPLEMENTATION TEAM

    • Sheryl Alcott, Senior Director, ISU Foundation
    • Julie Arnold, Clerk IV, Student Financial Aid
    • Shelley DeHart, Project Coordinator, ISU Foundation
    • Katherine Mott, Program Coordinator I, Human Sciences
    • Caitlin Peterson, Associate Director, ISU Foundation
    • Becky Salz, Project Coordinator, ISU Foundation
    • Erin Schwartz, Program Coordinator II, Student Financial Aid
    • Melissa Skinner, Student Srv. Specialist III, Engineering Student Srv.
    • Jane Stowe, Secretary III, Engineering Student Services
    • Mary Lynn Ullestad-Heneke, Program Coordinator II, LAS
    • Insook Wessels, Systems Analyst III, IT Services
    • Ann Wessman, Program Manager I, Student Financial Aid

    2017 Council CYtation Award Recipients

    2017 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

    2017 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award Recipient

    • Joel DeJong, Field Specialist IV, Extension to Agriculture-Extension

    2017 Outstanding New Professional and Scientific Council Member CYtation Award Recipient

    • Katie Thorson, Accountant lll, Food Science & Human Nutrition-AGLS

    2017 Professional and Scientific Council CYtation Team Award Recipients

    Association for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care, International (AAALAC) Team

    • Brian Adams, Program Coordinator lll, V Med  
    • Brian Carney, Program Coordinator l, LAR  
    • Amy Helgerson, Industrial Hygenist lll, EH&S
    • Paul Hokanson, Industrial Hygenist lll, EH&S  
    • Dean Isaacson, Supervisor Animal Care, LAR  
    • Sarah Kaatz, Director l, Office of Responsible Research  
    • Renee Knosby, Director of Operations, V Med  
    • Kathleen Mullin, Veterinary Specialist, LAR  
    • Robert Shipley, Director ll, Laboratory Animal Resources  
    • Jen Walker, Program Coordinator ll, Attending Veterinarian Unit
    • Sarah Zamzow, Program Coordinator ll, Office of Responsible Research

    Undergraduate College Multicultural Liaison Officers

    • LeQuetia Ancar, Program Coordinator ll, College of Engineering
    • Carmen Flagge, Pprogram Coordinator l, College of Human Sciences
    • Audrey Kennis, Program Coordinator ll, College of Design
    • Elizabeth Martinez-Podolsky, Student Services Specialist lll, CALS
    • Brenda Thorbs-Weber, Student Services Specialist lll, College of Business
    • Der Vang, Program Coordinator ll, College of Liberal Arts and Sciences

    Canvas Implemenetation Team

    • Tristan Baruth, Systems Analyst lll, IT Services
    • Laura Bestler, Program Coordinator ll, CELT
    • Brent Black, Manager ll, ITS
    • Marlys Carlson, Secretary ll, CELT
    • Randy Dalhoff, Assistant Director, IT Services
    • Lesya Hassall, Program Coordinator ll, CELT
    • Darrin Jones, Program Coordinator ll, CELT
    • Zhen Li, Systems Analyst ll, IT Services
    • Naomi Roth, Program Coordinator ll, IT Services
    • Allan Schmidt, Program Manager l, CELT
    • Amy Ward, Program Coordinator ll, CELT

    Ready to Run Team

    • Dianne Bystrom, Director, Carrie Chapman-Catt Center for Women and Politics
    • Sue Cloud, Communications Specialist ll, CCCCWP
    • Paul Jewell, Program Coordinator ll, Engineering-LAS Online Learning
    • Shannon McCormick, Program Coordinator ll, Conference Planning & Management
    • Kristine Perkins, Program Coordinator l, CCCCWP
    • Roger Suski, Program Coordinator l, Engineering-LAS Online Learning
    • Kelly Winfrey, Assistant Professor, Greenlee School for Journalism and Communication

    2016 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

    2016 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

    2016 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award Recipient

    • Kevin Kane, director ll, Institute for Design Research & Outreach

    2016 Outstanding New Professional and Scientific Council Member CYtation Award Recipient

    2016 Professional and Scientific Council CYtation Team Award Recipients

    Cy-MOOC Project Team 

    • Ritushree Chatterjee, instructional development specialist, ELO
    • Allison Colton, student course manager, ELO
    • Meriesa Elliot, graphic designer ll, ELO
    • Kara Hoegh, student video producer, ELO
    • Darshana Juvale, insturctional development specialist, ELO
    • Andy Lawson, student video producer, ELO
    • Rema Nilakanta, program coordinator ll, ELO
    • Amanda Rasmusson, program coordinator ll, ELO
    • Chad Sanborn, senior graphic designer, ELO
    • Steffen Schmidt, university professor, Political Science
    • Emily Tosoni, student course manager, ELO
    • Caglar Yildirim, graduate assistant-teaching, ELO

    Early FAFSA Promotional Team 

    • Tiffany Ahrenholtz, enrollment services adviser ll, Student Financial Aid
    • Katie Mott, enrollment services adviser ll, Admissions & Student Financial Aid
    • Jacob Nolton, enrollment services adviser l, Student Financial Aid
    • Erin Schwartz, program coordinator ll, Student Financial Aid
    • Ann Wessman, program manager l, Student Financial Aid

    ISU Storm Water Management Team 

    • Cathy Brown, program manager l, FP&M
    • Hannah Carroll, graduate assistant-teaching, EEOB
    • Robert Currie, director ll, FP&M
    • Roger Graden, associate director residence, DOR
    • Lester Lawson, manager facilities maintenance, FP&M
    • Steven Mayberry, environmental specialist lll, EH&S
    • Dean McCormick, (former) director ll, FP&M
    • Clay Miller, senior environmental specialist, EH&S
    • Michael Murray, engineer V, Utilities Enterprise-FP&M
    • Merry Rankin, program manager l, FP&M
    • Angela Solberg, landscape architect ll, FP&M
    • Lindsey Wanderscheid, engineer V, Utilities Enterprise-FP&M

    WiSE 30th Anniversary Team

    • Lora Leigh Chrystal, program manager l, WiSE
    • Janice Crow, program coordinator ll, WiSE
    • Sarah DuBois, program assistant ll, WiSE
    • Carly Miller, program coordinator l, WiSE
    • Allie Parrott, program coordinator ll, WiSE


    2015 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

    2015 Professional and Scientific Council CYtation Award recipients

    2015 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award recipient

    • Brenda Schmitt, field specialist III, Human Sciences Extension and Outreach

    2015 Outstanding New Professional and Scientific Council Member CYtation Award recipient

    2015 Professional and Scientific Council CYtation Team Award recipients

    DiverCYty Network Team

    • Michael Davis, program coordinator I, Dean of Students Office
    • Brad Freihoefer, program coordinator I, Dean of Students Office
    • Som Mongtin, program assistant II, Women’s Center - Student Affairs
    • Kenyatta Shamburger, program coordinator III, Multicultural Student Affairs
    • Denise Williams-Klotz, student services specialist IV, Multicultural Student Affairs

    imPROVE You Staff Mentoring Program Team

    • Heidi Eichorn, program coordinator III, Engineering Administration
    • Stacy Kilstofte, program coordinator II, Engineering Administration
    • Tonia McCarley, assistant director, Center for Biorenewable Chemicals
    • Mary McGraw, program assistant II, Aerospace Engineering
    • Nancy Qvale, administrative specialist III, Civil, Construction & Environmental   Engineering

    Iowa Learning Farms/Water Rocks! Team

    • Carol Brown, communications specialist III, Leopold Center
    • Jacqueline Comito, program director, Agricultural & Biosystems Engineering
    • Matt Helmers, professor, Agricultural & Biosystems Engineering
    • Elizabeth Juchems, extension program specialist II, Agricultural & Biosystems Engineering
    • Ann Staudt, program coordinator II, Agricultural & Biosystems Engineering
    • Nathan Stevenson, extension program specialist II, Agricultural & Biosystems Engineering

    Surplus-CoE Spring Cleanup Team

    • Bob Currie, director II, Facilities Planning & Management
    • Jean Dubberke, program coordinator I, Civil, Construction & Environmental Engineering
    • Logan Gaedke, program assistant I, Central Stores
    • Norm Hill, director I, Central Stores
    • Jared Hohanshelt, assistant manager, Central Stores
    • Nancy Johnson, account specialist, Microelectronics Research Center
    • Mark Ludwig, program coordinator I, Central Stores
    • Jeff Miller, supervisor - plant services, Central Stores
    • Bill Miner, environmental specialist III, EH&S
    • Nancy Qvale, administrative specialist III, Civil, Construction & Environmental Engineering
    • Ellen Reints, academic fiscal officer III, Engineering Administration

    University Museums Team

    • David Faux, program assistant II, University Museums
    • Nancy Gebhart, program coordinator I, University Museums
    • Adrienne Gennett, curator I, University Museums
    • Kate Greder, program coordinator I, University Museums
    • Susan Larson, administrative specialist II, University Museums
    • Sue Olson, secretary III, University Museums
    • Lynette Pohlman, director museum, University Museums
    • Allison Sheridan, program coordinator I, University Museums

    2014 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

    2014 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

    • Abigail Andrews, administrative specialist II, computer science
    • Miles Aronnax, systems analyst II, liberal arts & science administration
    • Bethany Burdt, program coordinator I, human development & family studies
    • Ciaran Bowe, auditor II, internal audit
    • Megan Heitmann, program assistant II, vice president for research
    • Michelle Lenkaitis, administrative specialist III, materials science and engineering
    • Deborah Martinez, program assistant II, business
    • Melissa Miller, program coordinator I, vice president for research
    • Danielle Mitchell, program assistant II, graduate college
    • Stacy Renfro, program assistant II, center for biorenewable chemicals
    • Jennifer Schroeder, program coordinator II, student financial aid
    • Rebecca Staedtler, business manager II, bioeconomy institute
    • Douglas Stephens, systems support specialist IV, ames laboratory
    • Lindsey Wanderscheid, engineer V, utilities enterprise - FPM

    2014 Professional and Scientific Council Woodin CYtation Award winner (Inaugural)

    2014 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winners

    • Team awards went to the AAALAC Accreditation Team (Mary Sauer, chair), the LGBTQA+ Faculty and Staff Association (Nicci Port, chair), and the Sweeney Fire Response Team (Ron Cox, chair).

    2013 Professional and Scientific Council Award Recipients

    Fall 2013 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

    • Dan Burden, program coordinator, Value Added Agriculture, ISU Extension and Outreach
    • Jill Kramer, program coordinator, Dean of Students office
    • Audrey Kennis, program coordinator, Design administration
    • Erin Kalkwarf, research associate II, Veterinary Diagnostic Laboratory
    • Jacqueline Comito, program manager, sociology, College of Agriculture and Life Sciences
    • Joseph Campos, program coordinator, Dean of Students office
    • Denise Timberland, administrative specialist, records and registration
    • Jane Todey, program manager, Partnerships in Prevention Science Institute

    Fall 2013 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winners

    Spring 2013 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

    • Kelly Gillette, health physicist, environmental health and safety
    • Julienne Krennrich, assistant director, Engineering Research Institute
    • Brenda Kutz, academic adviser, chemical and biological engineering
    • Keith Kutz, administrative specialist, Iowa Energy Center
    • Tera Lawson, program coordinator, School of Education
    • David Meisinger, director, U.S. Pork Center of Excellence
    • Diane Rupp, associate registrar, records and registration
    • Sharon Wirth, teaching laboratory coordinator, apparel, events and hospitality management

    Spring 2013 Professional and Scientific Council CYtationTeam Award winners


    2012 Professional and Scientific Council CYtation Award Recipients

    Spring 2012 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

    • Cynthia Baas, project planning specialist in facilities planning and management;
    • Garry Greenlee, associate director of recreation services;
    • Janet McMahon, administrative specialist in the ecology, evolution and organismal biology department;
    • Laura Miller, communications specialist in the Leopold Center;
    • Kathleen Timmons, academic adviser in the College of Liberal Arts and Sciences;
    • Scott White, associate director or recreation services.

    Fall 2012 Professional and Scientific Council CYtation Award winners

    • Diane Meyer, program coordinator in the engineering research institute;
    • George Micalone, program coordinator at the Memorial Union;
    • James Dorsett, director of the international students and scholars office;
    • Michael Miller, IT manager in the College of Design;
    • Kelvin Leibold, field specialist for ISU Extension and Outreach;
    • Katie Lickteig, alumni officer in the Alumni Association;

    Fall 2012 Professional and Scientific Council CYtation Team Award winner (Inaugural Year)